Tina Andersen

Rejseleder

Tina Andersen har haft Canada tæt inde på livet siden 1987, hvor hun første gang rejste til Ontario som rejseleder og tolk for Ældre på Højskole i Udlandet. Det blev begyndelsen på et livslangt kærlighedsforhold til landet – og et særligt møde med canadiske Jean, der med tiden blev Tinas selvvalgte mor.

Siden da er det blevet til over 20 rejser til Canada og samlet set halvandet års ophold i landet. Tina kender både naturens storhed og de små, menneskelige historier, der gør rejseoplevelsen personlig og nærværende. Hun har desuden tilbragt omkring fem år på eventyr rundt i verden – både som rejsende og som spirituel guide.

Når Tina ikke leder rundrejser, hjælper hun passionerede mennesker med at finde deres kreative stemme gennem skriveretreats og personlig vejledning. Med hendes varme tilgang og evne til at fortælle fra hjertet, skaber hun trygge og inspirerende rammer for fællesskab og fordybelse – både på rejser og i skriveværkstedet.

Rejseleder i følgende lande:

Canada

Tina Andersen, Rejseleder hos Risskov Rejser

Tilmeld dig vores
nyhedsbrev

Få inspiration, tilbud og invitationer til rejseevents

Bliv opdateret med de bedste tilbud, nye rejsemål, invitationer til gratis rejseforedrag, rejsetips og spændende indhold fra vores rejseblog.

Nyhedsbrevet udkommer 2-3 gange om ugen – og du kan til enhver tid afmelde dig igen.

Vi ses i din indbakke!