Kina – Dynastiernes land

Fra kejser-paladser til skyskrabere – På rejse gennem Kinas historie

"I Kina, ved du jo nok, er kejseren en kineser, og alle de han har om sig er kinesere. Det er nu mange år siden, men just derfor er det værd at høre historien, før man glemmer den!"  

Sådan skrev H.C. Andersen i eventyret Nattergalen om det gamle Kina. Og landets historie opleves naturligvis stærkest, når du står midt i kejserens rige og selv mærker suset fra dynastiernes tid.

Tag med når vi kommer ind bag murerne i Beijings Forbudte By, hvorfra kejserne regerede og ’almindeligt dødelige’ var forment adgang! Føl historiens vingesus, når vi står på den enorme Himmelske Freds Plads, hvor man endnu for sit indre syn ser kampvognene blive stoppet af én modig studerende.
Sku ud over den monumentale Kinesiske Mur - Ming-dynastiets mægtige forsvarsværk, der snor sig majestætisk gennem landskabet, og minder os om en tid, hvor selv det ellers uovervindelige kinesiske rige følte sig truet af ydre fjender.

Stå ansigt til ansigt med den legendariske Terrakottahær, der i over 2000 år har bevogtet kejser Qin Shi Huangdis grav. Og drej blikket opad, når vi besøger Shanghai, hvor moderne glas- og stålkonstruktioner stræber mod himlen, og står i kontrast til byens klassiske haver og bygninger fra kolonitiden, der vidner om Kinas omfattende historie.

Oplev et af Kinas ældste håndværk, silkeproduktion, når vi besøger kanalbyen Suzhou og se med egne øjne, hvorfor byen er kendt som ’Østens Venedig’.

Undervejs smager vi på Kinas kulinariske skatte – fra sprød Pekingand til krydret hotpot og delikate dumplings – og oplever hverdagslivet i øjenhøjde, når vi bevæger os gennem Beijings hutonger og biver budt indenfor i et lokalt hjem.

Dette er rejsen for dig der vil dykke ned i dynastiernes Kina – et land, hvor kejserpaladser og templer står side om side med moderne metropoler.

Fra kr. 19.995

Den endelige pris afhænger af de specifikke rejsedatoer, hotelværelse osv.

11 dage med dansk rejseleder

Vores rejseledere er passionerede eksperter med et hjerte, der banker for Kina. De glæder sig til at dele deres store viden om landets historie, kultur og natur

Overnatning

Ophold i delt dobbeltværelse på 3- og 4-stjernede hoteller

  • Besøg Den Himmelske Freds Plads og Den Forbudte By i Beijing
  • Gå på Den Kinesiske Mur og se den verdensberømte terrakottahær
  • Kom på sporet af ældgamle dynastier, det lokale liv og futuristiske Shanghai
  • Besøg den hyggelige kanalby Suzhou - "Østens Venedig"
  • Smag dig gennem det kinesiske køkken med næsten alle måltider inkluderet
Kanalbyen Suzhou og Østens Venedig i Kina i solnedgang
Den Kinesiske Mur, Kina
Shanghai skyline, Kina
Rutekort over rundrejsen til Kina

Dagsprogram

Fold alle dage ud
Dag 1Afrejse fra Danmark

Vi flyver fra Danmark og begynder vores rejse mod dynastiernes land i øst – Kina.

 

Beijing skyline, Kina
Dag 2Ankomst til Beijing og besøg ved Lama-templet

Vi ankommer til Beijing, Kinas livlige hovedstad og landets politiske og kulturelle centrum. Her forenes ældgamle kejserpaladser med skyskrabere af glas og stål, og smalle, stemningsfulde hutong-kvarterer snor sig mellem moderne boulevarder. Byen summer af liv og byder på en fascinerende blanding af tradition og fornyelse.

Vi kører direkte til en af Beijings mest spirituelle perler: Yong He Gong, også kendt som Lama-templet. Dette farvestrålende kompleks er et af de mest betydningsfulde tibetansk-buddhistiske templer uden for Tibet. Templet blev oprindeligt bygget som residens for en prins i Qing-dynastiet, men blev senere omdannet til munkekloster og et vigtigt center for buddhistisk lærdom.

I dag er Lama-templet et levende og aktivt tempel, hvor munkene stadig reciterer mantraer, og duften af røgelse hænger i luften. Vi går gennem de prægtige haller med smukt udskårne trædetaljer og farverige dekorationer, og ser den imponerende 18 meter høje Maitreya Buddha, udskåret i ét stykke sandeltræ – en af verdens største træskulpturer.

Vi nyder både frokost og velkomstmiddag sammen - hvor vi får de første smagsprøver på det kinesiske køkkens delikatesser.

 

Her bor du

Holiday Inn Express Beijing Dongzhimen

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

 Frokost  Aftensmad

 

Buddha indenfor i Lama-Templet, Yong He Gong Beijing, Kina
Lama Templet Yong He Gong Beijing Kina-157673452
Dag 3Den Himmelske Freds Plads, Den Forbudte By og Sommerpaladset

Dagen begynder med et besøg på Den Himmelske Freds Plads – verdens største offentlige plads og et sted, hvor Kinas moderne historie er blevet skrevet. Her, under de røde faner og med det ikoniske portræt af Mao Zedong som bagtæppe, blev Folkerepublikken Kina officielt udråbt i 1949. Pladsen kan rumme op mod én million mennesker og har været centrum for både folkefester og politiske markeringer. I den sydlige ende ligger Maos Mausoleum, hvor den "store rorgænger", hvilket var Maos officielle titel, ligger balsameret i en krystalkiste. Når det er åbent, er det muligt at komme ind og defilere forbi.

Fra pladsens symboltunge vidder går vi direkte videre til et af Kinas mest spektakulære historiske bygningsværker: Den Forbudte By. Dette enorme kejserpalads, der engang var lukket land for almindelige dødelige, huser mere end 9000 rum og har i århundreder dannet rammen om det kinesiske kejserdømmes magtcentrum. Gennem smukke porte og forgyldte sale får vi et unikt indblik i det fascinerende hofliv under Ming- og Qing-dynastierne. 

Herfra går vi mod nord til Jingshan-parken og begiver os til toppen af den kunstigt byggede Jingshan-bakke, hvor vi beundrer panoramaudsigten over Den Forbudte By. Parken var oprindeligt kejserens private have, men har siden 1928 været åben for offentligheden. 

Næste stop er det romantiske og roligt beliggende Sommerpalads. Dette kejserlige refugium blev brugt som sommerresidens af Qing-kejserne og er kendt for sine smukke haver, pagoder og pavilloner, alt sammen anlagt omkring Kunmingsøen – en kunstig sø, der imponerende nok blev udgravet ved håndkraft. Vi går en tur gennem den 728 meter lange korridor, der ligger langs søbredden. Den er flot udsmykket med over 8.000 farverige malerier, som skildrer kinesiske sagn, naturmotiver og historiske scener fra det sydlige Kina. Herfra nyder vi også udsigten over søen og paladsets elegante arkitektur, før vi stiger ombord på en lille båd og sejler en fredfyldt tur på søen – en stemningsfuld afslutning på en dag fyldt med storhed og skønhed.

 

Her bor du

Holiday Inn Express Beijing Dongzhimen

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Den himmelske Fredsplads, Beijing, Kina
Udsigt til sommerpaladset, og båd på vandet i Kina
Den forbudte by, Kina
Dag 4Den Kinesiske Mur og det olympiske stadion

I dag venter et af rundrejsens allerstørste højdepunkter! Vi besøger Den Kinesiske Mur, der er blandt verdens mest imponerende konstruktioner. Muren strækker sig ca. 6.000 kilometer gennem Kina og er verdens største bygningsværk – og Kinas største vartegn og attraktion. Det var landets første kejser, Qin Shi Huangdi, som for godt 2.000 år siden så at sige samlede Den Kinesiske Mur. I Kinas nordlige egne var der i forvejen bygget et væld af kortere og længere mursystemer, som han forbandt til ét system. Vi besøger en del af muren, der hedder Juyongguan, som ligger cirka 50 kilometer fra Beijing. Herfra er der en helt fantastisk udsigt ud over landskabet – og så er dette stræk af muren lidt mindre besøgt end andre meget populære og turistede dele af Den Kinesiske Mur. Vi går en tur på muren og hører fortællingen om de tusindvis af håndværkere, bønder og soldater, der skabte forsvarsanlægget.

Tilbage i Beijing ser vi det store olympiske stadion, der dannede rammen om De Olympiske Lege i 2008. Det olympiske stadion kendes også som ”Fuglereden”. Og når vi står foran stadionet, forstår vi sagtens kælenavnet, da bygningskonstruktionen vitterligt ligner en gigantisk fuglerede. Stadionet står stadig som et moderne symbol på Kinas globale betydning. Vi ser både "Fuglereden" udefra og indefra.

 

 

Her bor du

Holiday Inn Express Beijing Dongzhimen

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Den Kinesiske Mur i bjergrigt landskab, Kina
Ming gravene ved Beijing, Kina
Skyline udsigt over vand og The Bund i Shanghai, Kina
Dag 5Himlens Tempel og besøg i Beijings hutonger

Tempelområderne spiller en central rolle i kinesernes hverdag, og i dag skal vi opleve, hvordan tempelområderne agerer kulisse for dagligdagens aktiviteter. Vi starter dagen tidligt ved det imponerende Himlens Tempel – et af Kinas mest betydningsfulde (og smukke) religiøse steder. Her aflagde kejseren et rituelt besøg to gange årligt for at bede om en god høst, hvilket var ganske forståeligt set i lyset af de mange hungersnødkatastrofer, der har ramt Kina i tidens løb. Templet er et mesterværk inden for kinesisk arkitektur og udsmykning, og området bliver i dag flittigt brugt af kineserne til at mødes i fællesskab og praktisere bl.a. Tai Chi, danse, lave gymnastik eller øvelser med sværd.

Fra Himlens Tempel fortsætter turen til Hongqiao-markedet, hvor du kan shoppe alt fra elektronik og souvenirs til tøj, sko og kinesisk kunsthåndværk. Men særligt er markedet kendt for sit brede udvalg af perler – både ferskvandsperler og saltvandsperler.

Videre går vores tur til Beijings ældgamle gader og gyder, kaldet hutonger. Hutongernes historie strækker sig helt tilbage til Yuan-dynastiet i 1271-1368. Vi oplever kvarterernes traditionelle gårdhuse, kaldet siheyuan, og vi bliver budt indenfor i et privat hjem, hvor vi møder vi en lokal kinesisk familie. Her får vi serveret en frokost, alt imens familien fortæller om livet i de historiske omgivelser. Efter besøget skal vi på tur i rickshaw – vi hviler benene og lader vores chauffør tage os på en spændende tur gennem de gamle gader. 

Dagen afrundes med en klassisk kulinarisk oplevelse, når vi får serveret den traditionelle Peking-and – en ret, der både smager himmelsk og er dybt forankret i byens madtraditioner.

 

Her bor du

Holiday Inn Express Beijing Dongzhimen

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Himlens Tempel, Kina
Peking And severet på tallerken i Kina
Rickshaw i Hutongs gamle bydel i Beijing, Kina
Hutongs gamle bydel i Beijing, Kina
Dag 6Med højhastighedstoget til Xian, gåtur på bymuren og i det muslimske kvarter

Vi tager højhastighedstoget fra Beijing til Xian, en af Kinas ældste byer med en utrolig rig kulturarv. Xian er kendt for at have bevaret sin imponerende bymur i næsten original stand, og efter ankomst får vi mulighed for at nyde en forfriskende spadseretur langs den brede, gamle mur, som omslutter byen og giver et unikt perspektiv på dens historiske betydning.

Senere går vi på opdagelse i det farverige og levende muslimske kvarter, hvor et farverigt leben med boder og gadekøkkener udfolder sig. Turen fortsætter til byens ikoniske Klokketårn og Trommetårn – to majestætiske bygninger, der har stået som byens vartegn i århundreder.

Dagen rundes af med en kulinarisk oplevelse, når vi smager en anden side af det kinesiske køkken. Vi nyder nemlig en klassisk Hui Muslim-middag. Her trækkes der på kulinariske traditioner fra Hui-folket, der er en muslimsk minoritet i Kina. Resultatet er et velsmagende miks af islamiske traditioner og kinesiske madlavningsteknikker. 

 

Her bor du

Mercure Hotel Bell Tower Downtown

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Xi'an Dayan Pagoden, Big Wild Goose Pagode i Kina
Højhastighedstog fra Beijing til Xian, Kina
Xian i aftenlys, Kina
Dag 7Terrakottahæren og Tang-dynastiets skatte med Dumpling Banquet og spektakulært show

Efter morgenmaden bevæger vi os mod den berømte Terrakottahær, et af verdens mest fascinerende arkæologiske fund. Den enorme hær består af tusindvis af soldater, heste og vogne lavet i ler og skabt i naturlig størrelse. Hæren blev begravet sammen med Kinas første kejser, Qin Shi Huangdi, for over 2.000 år siden for at beskytte ham i efterlivet.

Det var en lokal bonde, som i 1974 ved et tilfælde opdagede hæren, da han gravede en brønd. Siden har arkæologer gravet tusindvis af figurer frem, og udgravningerne fortsætter stadig. Terrakottahæren er i dag en af Kinas vigtigste og mest kendte seværdigheder og står på UNESCO’s verdensarvsliste.

Efter besøget kører vi tilbage til Xian for at se Big Wild Goose Pagoda. Pagoden stammer helt tilbage fra Tang-dynastiet i det 7. århundrede, og blev oprindeligt bygget til at opbevare buddhistiske skrifter, som munken Xuanzang bragte hjem fra sin rejse til Indien. I dag står pagoden som et smukt symbol på Kinas buddhistiske kultur og klassiske arkitektur og er et must-see for enhver besøgende i byen.

Dagen kulminerer med en helt særlig aftenoplevelse, når vi deltager i en autentisk Xian Dumpling Banquet, hvor vi smager på byens berømte dumplings tilberedt på traditionelle måder. Middagen efterfølges af et spektakulært show, der fortæller den fængslende historie om Tang-dynastiet – en gylden æra i Kinas historie fyldt med kunst, kultur og magt.

 

Her bor du

Mercure Hotel Bell Tower Downtown

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Terrakottahæren nær Xian i Kina
Xian Dumpling Banquet i Kina
Big Wild Goose Pagoden i Xian, Kina
Dag 8Fly fra Xian til Shanghai - Kinas pulsernede metropol - Første møde med byen

I dag flyver vi fra historiske Xian til den moderne kæmpe, Shanghai – Kinas næststørste by med omkring 24 millioner indbyggere og et af landets vigtigste finansielle centre. Shanghai er en enorm metropol i rivende udvikling, og byen forandrer sig så hurtigt, at den, som besøgte den for 10 år siden, næsten ikke kan genkende den i dag.

Vi starter ved den historiske Waibaidu Bridge – også kendt som Garden Bridge – byens ældste stålkonstruktion fra 1907, der forbinder Bund-området med Hongkou og står som et ikon over Suzhou-floden. Vi ser den berømte promenade The Bund ved Huangpu-floden. Her får du en fantastisk udsigt over Shanghais kontraster: På den ene side ser du den flotte koloniale arkitektur fra 1920’erne og ældre europæiske bygninger, mens den anden side byder på futuristiske skyskrabere i byens moderne finansdistrikt, Pudong.

Vi besøger også Xintiandi og Tianzifang i det tidligere French Concession-område. Xintiandi er kendt for sine restaurerede shikumen-huse, der i dag rummer hyggelige caféer, restauranter og butikker, mens Tianzifang byder på små gyder fyldt med kunsthåndværk, gallerier og en livlig lokal stemning.

Vi runder dagen af med en flot sejltur på Huangpu-floden om aftenen, hvor vi ser Shanghais imponerende bymidte oplyst i millionbyens glitrende lyshav.

Dagen efterlader os med indtryk af et Shanghai i konstant bevægelse – hvor historiske kvarterer, moderne skyskrabere og lokale gadeliv smelter sammen i en dynamisk storbyoplevelse.

 

 

Her bor du

Holiday Inn Express Shanghai Putuo

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Shanghai skyline, Kina
Aftenstemning med lysende bygninger og Waibaidu Bridge i Shanghai, Kina
Menneskemængde i fodgængerfelt på Nanjing Road i Shanghai, Kina
Dag 9Byrundtur og historiske oaser i hjertet af Shanghai

Dagen begynder ved et af Shanghais mest ikoniske vartegn – nemlig det futuristiske TV-tårn Oriental Pearl Tower, der er som taget ud af en futuristisk science fiction-film. Med sine tre karakteristiske kugler og en højde på hele 468 meter er tårnet både en arkitektonisk perle og et symbol på det moderne Kinas vækst. Tårnet er det tredjehøjeste i Asien og det femtehøjeste i verden. Vi tager elevatoren op til observationsdækket i 259 meters højde, hvor du kan nyde en fantastisk 360 graders panoramaudsigt over storbyen. Hvis du tør, kan du stille dig på det gennemsigtige glasgulv og få følelsen af at svæve over byen. Foretrækker du at nyde udsigten fra jorden, ligger der hyggelige caféer i nærheden med god udsigt til tårnet. Vi besøger også Shanghai Historical Museum, som ligger i bunden af TV-tårnet. Her får vi et spændende indblik i byens rejse fra lille fiskerby til global storby.

Turen fortsætter til den fredfyldte Yu-have eller Yoyuan-haven – en klassisk kinesisk have midt i Shanghais gamle bydel. Haven blev anlagt i det 16. århundrede og er et smukt eksempel på traditionel kinesisk havekunst med snoede stier, pavilloner og gamle træer. Yu-haven ligger i det farverige område, der i dag kaldes Shanghais "China Town" – et charmerende kvarter, hvor bygningerne er restaureret i traditionel stil med svungne tage og rige dekorationer, som fører os tilbage til det gamle Shanghai. Et perfekt sted at finde ro midt i storbyens travlhed.

 

Her bor du

Holiday Inn Express Shanghai Putuo

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Orient Pearl Tower i Shanghai, Kina
Havedam, træbro og pavillon i Yu-haven eller Yuyuan-haven i Shanghai, Kina
Lanterner og bygninger i China Town i Shanghai i Kina
Dag 10Den smukke silke- og kanalby Suzhou

Denne morgen forlader vi storbyen for en dag og kører til Suzhou – en af Kinas ældste byer med en historie, der strækker sig over 2.500 år. Suzhou er kendt som “Østens Venedig” på grund af sine mange kanaler, elegante haver og rige silketraditioner.

Vi besøger den smukke Garden of the Master of the Nets, som er en af Kinas mest berømte klassiske haver og optaget på UNESCO’s verdensarvsliste. Her oplever vi, hvordan kinesisk havedesign skaber balance mellem natur, arkitektur og kunst – med spejlende damme, små pavilloner og nøje udvalgte planter, der tilsammen danner en fredfyldt oase.

Næste stop er den fascinerende Lion Grove Garden, kendt for sin særlige samling af Taihu-klipper, der siges at ligne løver. Haven er fyldt med labyrintiske stier, snoede gange og skjulte hjørner, som indbyder til ro og fordybelse.

Vi gør også et stop ved en silkefabrik, hvor vi får indblik i den gamle håndværkstradition, som Suzhou har været berømt for i århundreder – fra silkeormens fine tråde til silkeblødt stof.

Besøget afsluttes med tid på egen hånd i det charmerende område omkring Pingjiang Road, hvor smalle gader, hyggelige butikker og små broer over kanalerne giver en stemningsfuld fornemmelse af det gamle Suzhou.

Vi kører retur til Shanghai sidst på dagen.

 

Her bor du

Holiday Inn Express Shanghai Putuo

LÆS MERE OM HOTELLET →

 

Måltider inkluderet

Morgenmad  Frokost  Aftensmad

 

Suzhou, kendt som “Østens Venedig”, med både og bygninger i Kina
Udsigt til den UNESCO-fredede Suzhuo-have Garden of the Master of the Nets i Kina
Løve-lignende Taihu-klipper i Lion grove Garden i Kina
Silke-produktion i Kina
Dag 11Hjemrejse

Efter en rejse fyldt med oplevelser, smukke øjeblikke og dybe indtryk, siger vi farvel til Kina og kører til lufthavnen i Shanghai, hvorfra vi flyver hjem til Danmark. 

 

Måltider inkluderet

Morgenmad

Shanghai by night, Kina

Afrejsedatoer

Afrejse dato
Varighed
Pris pr. person
Rejseleder
Afrejse fra
14. oktober 2026
Varighed11 dage
19.995 kr. pr. person
RejselederNiels Seeberg
Afrejse fraKøbenhavn
Afrejse fra København
Lille udsnit af den UNESO-fredede terrakottahær, Kina
Lokale som udøver Tai Ji i Kina
Lanterner med lys, Kina
Smuk og frodig udsigt til flod og Xian bymur, Kina
Turisttransport Rickshaw i Kina

Rejsen inkluderer

Med i rejsens pris

 

  • Flyrejse inkl. skatter og afgifter – se flytider og rejseplan under den pågældende afgang
  • Højhastighedstog fra Xian til Beijing
  • Flyrejse fra Xian til Shanghai
  • Overnatning i dobbeltværelse på gode 3- og 4-stjernede hoteller
  • 9 x morgenmad, 9 x frokost og 9 x aftensmad (vi smager bl.a. Peking And i Beijing)
  • Besøg ved Himlens Tempel – oplev Beijing vågne og se kineserne praktisere forskellige former for gymnastik og Tai Chi en tidlig morgen
  • Rickshaw tur gennem Beijings hutonger og besøg hos lokal familie
  • Udflugt til Den Kinesiske Mur, Den Himmelske Freds Plads, Sommerpaladset, Den Forbudte By og Ming-gravene i Beijing
  • Tur til den berømte Terrakottahær samt Big Wild Goose Pagoda i Xian
  • Tang Dynastishow i Xian med den berømte Dumpling Banquet
  • Byrundtur i Shanghai med det berømte tv-tårn, Yu Garden og Nanjing gågaden
  • Aftensejltur på Huangpu-floden i Shanghai
  • Besøg i den hyggelige kanalby Suzhou
  • Indblik i gamle traditioner og håndværk
  • Engelsktalende lokalguide
  • Dansktalende rejseleder
  • Rejsen garanteres ved minimum 15 deltagere

Tillæg pr. person

 

  • Enkeltværelsestillæg kr. 2.495
  • Drikkepenge
  • Ekspeditionsgebyr kr. 275 pr. ordre

Mød din rejseleder

NÅR REJSEN GÅR TIL KINA

Få styr på pas, visum, vaccinationer, klima & valuta

Når du tager afsted på en rundrejse til Kina med dansk rejseleder, er der nogle praktiske oplysninger, som du skal have styr på både før, under og efter rejsen. Nedenfor finder du et overblik over al den relevante praktiske information såsom pas- og visumregler, lokale skikke og gode råd til din rejse i Kina.

 

Europæisk pas, der stikker op af taske
Globus

Tilmeld dig vores
nyhedsbrev

Få inspiration, tilbud og invitationer til rejseevents

Bliv opdateret med de bedste tilbud, nye rejsemål, invitationer til gratis rejseforedrag, rejsetips og spændende indhold fra vores rejseblog.

Nyhedsbrevet udkommer 2-3 gange om ugen – og du kan til enhver tid afmelde dig igen.

Vi ses i din indbakke!